11 złotych rad służących rozwojowi mowy dziecka

1. MÓWIĄC DO DZIECKA, NIE SPIESZCZAJ FORM WYRAZÓW. Tylko właściwa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej wymowy.
  2. ZADBAJ , ABY DZIECKO WIDZIAŁO TWOJĄ TWARZ, GDY DO NIEGO MÓWISZ (dziecko obserwuje ruchy artykulacyjne)
  3. KARM  DZIECKO PIERSIĄ, (jeśli to tylko możliwe). Ssanie piersi to doskonałe ćwiczenie aparatu artykulacyjnego.
  4. UCZ DZIECKO GRYZIENIA od momentu, gdy tylko zaczniesz podawać pokarmy stałe. Gryzienie marchewki, jabłka, skórki od chleba wpływa na prawidłowe połykanie pokarmów, ułożenie zębów i żuchwy oraz prawidłowe ruchy języka.
  5. ŚPIEWAJ PIOSENKI, słuchajcie muzyki dla dzieci
  6. Baw się, w tzw. ZABAWY PALUSZKOWE – rymowanki
  7. ROZMAWIAJ z dzieckiem podczas spacerów, zabaw ,podczas czynności domowych.
  8. CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU NA GŁOS, przynajmniej 20 minut, dziecko poprawia swoją wymowę, doskonali ją, starając się naśladować to, co słyszy od otoczenia. Dzięki głośnemu czytaniu dorosłego dziecko także wzbogaca swoje słownictwo, ćwiczy pamięć werbalną, zdolność koncentracji uwagi, umiejętność budowania zdań.
  9. PODCZAS CZYTANIA NIECH TWOJE DZIECKO OPOWIADA treść ilustracji, naśladuje różne odgłosy (np. szum wiatru, pukanie, odgłosy zwierząt). Wyrazy dźwiękonaśladowcze są doskonałym ćwiczeniem usprawniającym narządy artykulacyjne, przygotowują dziecko do wymowy kolejnych głosek.
  10. ZACHĘCAJ DZIECKO DO NAUKI WIERSZY NA PAMIĘĆ. Jest to doskonała forma ćwiczeń utrwalających wyrazistą wymowę.
    Bawcie sie buzią „GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA” przed lustrem (śmieszne miny, odgłosy , naśladowanie sylab, wyrazów, bawcie się mówieniem, dmuchajcie
  11. RYSUJ, LEP I WYCINAJ bądźcie artystami, twórzcie dzieła.